Tablice sensoryczne

Aktywne filtry

Opis

Coraz bardziej zdobywa na popularności ze względu na swoją funkcjonalność, użyteczność oraz oryginalność - tablica sensoryczna dla dziecka to możliwość sprezentowania mu takiej rzeczy, z jaką nie będzie rozstawał się przez długi czas. Te produkty rosną wraz z najmłodszymi, rozwijając ich zdolności oraz ciekawość świata. Istnieje wiele zalet korzystania z tych produktów przez dzieci. To materiał, z jakiego są wykonane - wytrzymałe drewno; łączenie zabawy z nauką w duchu Montessori; to w końcu - rozrywka na długie godziny, podczas których rodzic może zająć się sobą.

Czym jest tablica sensoryczna – manipulacyjna – dla dziecka?

Jest wspaniałą alternatywą do zabawek plastikowych, grających, świecących itp. Często okazuje się, że pociecha szybko się nudzi tymi zabawkami z sieciówek, ponieważ zapewniają one jedynie gotowe efekty, zamiast być prawdziwie pożytecznymi. Tablica sensoryczna – inaczej manipulacyjna – to przede wszystkim produkt drewniany. Może zostać zakupiona gotowa, a może stanowić interesujące wyzwanie DIY. Tym, co łączy je wszystkie, jest występowanie na nich elementów, które pobudzają najmłodszych do działania. To wszelkiego rodzaju wgłębienia, w które pasują drewniane przedmioty, to różne kable, łańcuchy, sznurki czy zamki błyskawiczne. Słowem, wszystko to, co angażuje dziecko do wykonywania rozmaitych na niej manipulacji czy czynności.

Od jakiego wieku?

Pytanie o wiek dziecka, które zaczyna korzystać z tablicy sensorycznej – manipulacyjnej – pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Nie jest jasno sprecyzowane, od jakiego wieku może rozpocząć taką zabawę połączoną z nauką, ponieważ podkreślić trzeba, że każdy maluszek rozwija się w innym tempie. Warto jednocześnie powiedzieć, że produkt ten może leżeć na podłodze, być opartym o ścianę bądź wisieć na niej – w pierwszym przypadku, na podłodze, może korzystać z niej siedzące i utrzymujące równowagę dziecko. Trzeba zatem wychwycić moment pozyskania przez malucha takiej umiejętności - i wówczas śmiało sprezentować mu tablicę sensoryczną, aby manipulacje na niej wykonywane rozwijały je już od wczesnego początku.